You are here

Faculty and Staff

Office

Adam Gull
Principal
Heidi Groneman
Title I Coordinator
Nikki Thomas
Secretary
Kristi Hansen
Assistant Secretary
Patrice Nielsen
Assistant Secretary/Skill Builder
Eric Gappmayer
School Counselor
Allison Newman
Skill Builder

District Specialists

Diane Cooper
School Nurse
Shalese Rogers
Instructional Coach
Myles Peterson
Digital Coach

Preschool

Dixie Spresser
Preschool Teacher
Sarah Blair
Preschool Technician
LaVerne Hoseinyzad
Preschool Technician

Kindergarten

Julie Chidester
Kindergarten
Sarai Memmott
Full Day Kindergarten Teacher
Clarissa Putnam
Kindergarten
Anna Memmott
Full Day Kindergarten Technician
Laura Skelton
Kindergarten Technician

First Grade

Kinsey Cornaby
First Grade
Stephanie Kelly (Buckhave)
First Grade
Annette Harvey
Jacquelyn Searle
Tammy Lewis
1st grade Intervention

Second Grade

Ashley Roberts
Second Grade
Jill Darrington
Second Grade
Shaelee Nielson
Second Grade
Heidi Wilzbach
Second Grade

Third Grade

Tonya Painter
Third Grade
Carla Nixon

Fourth Grade

Jenny Luke
Fourth Grade
Sasha Tew
Fourth Grade
Mallory Wilson
Fourth Grade

Fifth Grade

Tammy Crandall
Fifth Grade
Sherri Kelly
Fifth Grade

Sixth Grade

Jen Gasser
Sixth Grade
Tim Mendenhall
Sixth Grade
Nate Wright
Sixth Grade

Special Education

Rachelle Orton
Resource Teacher
Carrie Naulu
Resource Teacher
Michelle Hirst
EEC Teacher
Jordan Goodman
Psychologist
Colby Powell
Speech/Language Pathologist
Jane Parsons
Speech Language Technician
Lillian Reynaud
EEC Paraprofessional
Tyralee Robinson
EEC Paraprofessional
Colleen Sircable
EEC Paraprofessional
Lacey Sanchez
EEC Paraprofessional
Greta Henricksen
Resource Technician
April Huntington
Resource Technician

Planning Time Specialists

Kristine Davis
P.E.
Melinda George
Music
Erin Renz
Art Specialist
Teresa Stewart
Computers
Cara Vakalala
Librarian

Intervention Specialists

Larene Choate
Instructional Tutor
Melanie Hill
Instructional Tutor
Cristiane Lundgreen
ESL Instructor
Caroline Pratt
Instructional Tutor
Caycie Mullins
Instructional Tutor
Saida Christopherson
ESL Instructor
Jolynn Clegg
Take Home Library
Myra Lomax
Instructional Tudor
Jeanette Chastain
Instructional Tudor
Natalee Hansen
Instructional Tudor
Whitney Allred
Instructional Tutor
Dani Richmond
Overload Technician

Nutritional Specialists

Danielle Fillmore
Lunch Manager
Kim Bjarnson
Lunch Clerk
Danielle Kelsey
Nutritional Specialist
Glenette Ponis
Nutritional Specialist
Paula Snow
Baker
Marla Talbot
Nutritional Specialist

Custodial Staff

Jimmy Burraston
Custodian
Maggie Midgley
Head Adult Sweeper
David Skelton
Student Sweeper
Gage Groneman
Student Sweeper
Kate Darrington
Student Sweeper
Molly Bloxham
Student Sweeper
Peyton Cranford
Student Sweeper