Faculty and Staff

Office

Adam Gull
Principal
Shami Coley
Facilitator
Nikki Thomas
Secretary
Patrice Nielsen
Assistant Secretary
Kristi Hansen
Assistant Secretary
Shalese Rogers
Instructional Coach
Ashley Roberts
Reading Intervention
Mandy Cope
Counselor
Rachel Romney
Skills Coach

District Specialists

Diane Cooper
School Nurse
Myles Peterson
Digital Coach
Jamal Pugmire
Social Worker
Christine Blazzard
Keyboarding Specialist

Preschool

Dixie Spresser
Preschool Teacher
Rosalie Olsen
Preschool Technician
Nicole Emery
Preschool Technician

Kindergarten

Sarai Memmott
AM/PM Kindergarten
Nicole Anderson
Full Day Kindergarten
Megan Lockhart
Full Day Kindergarten

First Grade

Sara Phillips
First Grade
Natashia Marshall
First Grade
Melissa Bond
First Grade
Audrey Melton
First Grade
Becky Clegg
First Grade

Second Grade

Jill Darrington
Second Grade
Clarissa Putnam
Second Grade
Lezlie Watson
Second Grade
Adaline Harkness
Second Grade
Lauren Howard
Second Grade
Baylee Liversidge
Second Grade

Third Grade

Carla Nixon
Third Grade
Tonya Painter
Third Grade
Annette Harvey
Third Grade
Sherri Kelly
Third Grade

Fourth Grade

Justin Craig
Fourth Grade
Judy Rawle
Fourth Grade

Fifth Grade

Kate Elliott
Fifth Grade
Phil Ekker
Fifth Grade
Miranda Graves
Fifth Grade
Karon Hathaway
Fifth Grade

Special Education

Michelle Hirst
EEC Teacher
Julie Beckham
Resource Teacher
Stephanie Vance
Psychologist
Amy Daniels
Resource Teacher
Kirsten Kelly
Speech-SLP
Kristin Silva
Speech-SLP
Peta Clark
Speech/SLT
Lillian Reynaud
EEC Paraprofessional
Gina Anderson
EEC Paraprofessional
Becki Millet
EEC Paraprofessional
Han Passey
EEC Paraprofessional

Planning Time Specialists

Jeanette Chastain
STEM
Melinda George
Music
Teresa Stewart
Art
Amberli Metcalf
P.E.
Tammy Prescott
Librarian

Intervention Specialists

Larene Choate
Resource Instructional Technician
Carla Castano
ELD Technician
Dani Richmond
Instructional Technician-TSSA
Tammy Heinz
Instructional Technician-Heggerty
Angela Hawkes
Instructional Technician-Trustlands
Brenna Price
Instructional Technician-Trustlands
Elise Thompson
Instructional Tutor-TSSA
Jennifer Ainge
Instructional Technician-Trustlands
Karley Butler
Instructional Technician-TSSA
Kim Howes
Instructional Tutor-TSSA

Nutritional Specialists

Karyn Wilcox
Lunch Clerk
Marla Talbot
Nutrition Specialist
Veronica Monroy
Nutrition Specialist

Custodial Staff

Michael Christensen
Head Custodian
Brandon Chastain
Head Adult Sweeper
Andrew Welton
Adult Sweeper
Easton Tueller
Student Sweeper
Morgan Hill
Student Sweeper
Bren Knowlden
Student Sweeper
Hunter Chastain
Student Sweeper